Podsumowanie 2020

Ten rok postanowiliśmy podsumować czterema pytaniami. Piotr i Oskar, członkowie zarządu Rocksoft zapraszają do lektury ich odpowiedzi

1. Wymień 3 największe wyzwania, z jakimi zmierzyliśmy się w ubiegłym roku w Rocksofcie i oceń, jak sobie z nimi poradziliśmy. 


Piotr: Bez wątpienia rok 2020 był rokiem pełnym niepewności, nowych wyzwań i dynamizmu. Dla Rocksoft kryzys, który został spowodowany pandemią był pierwszym tego typu wyzwaniem. W ostatnich latach przeżywaliśmy urodzajne lata – wzrostu gospodarczego. W naszym przypadku wyniki z ostatnich lat i strategia firmy zachęciła do szukania inwestycji – swojego własnego biura.  Od lata 2019 przymierzaliśmy się do naszej największej inwestycji w historii jak dotąd. Wybuch pandemii zasiał nutkę niepewności o losach zakupu posiadłości i jako młoda firma musieliśmy się nauczyć z rozsądkiem zareagować na sytuację na rynku. Jak nam poszło? Zapraszam do zobaczenia efektu na własne oczy. 
Kolejnym wyzwaniem okazały się nieplanowane inwestycje w remoncie biura. Stan nieruchomość z lat 80-tych pozostawia wiele do życzenia. Przy wykonywaniu prac remontowych konstrukcja wspierająca piętro osunęła się razem z ziemią. Błędy konstrukcji ówczesnych projektantów spowodowały, że musieliśmy wmontować dwie tony belek, które miały utrzymać strop. Wyzwanie finansowe zmusiło nas do okrojenia zakresu prac remontowych na rzecz utrzymania jakości. Nawiązując do trójkąta ogranicze – gdzie czas był stałą – udało się wykończyć około 50% całego budynku i oddać biuro do użytku.  
Ostatnim wyzwaniem, o którym chciałbym wspomnieć, to przywództwo. Z faktu, że prężnie się rozwijamy, to jako właściciele firmy jesteśmy zobowiązani do wzięcia odpowiedzialności za firmę i co najważniejsze pracowników. Było to nasze pierwsze zetknięcie z tymi obowiązkami gdzie musieliśmy się odnaleźć i opracować sobie narzędzia, które pomogą nam prowadzić firmę. Wiele się nauczyliśmy i pełni pomysłów i nadziei z wdzięcznością i pełni optymizmu wchodzimy w rok 2021. 

Oskar: Skłamałbym, pisząc, że przejście z pracy stacjonarnej w biurze do pracy w pełni zdalnej w domach, było dla nas łatwe i bezproblemowe. Nie mogę tego napisać i nie jest to powód do wstydu. Praca zdalna nie jest dla każdego i wiele czynników ma wpływ na to, jak wydajni jesteśmy pracując z domu. Pisałem o tym nieco szerzej już w kwietniu, we wpisie o zdrowym umyśle. Zmusiło nas to do poprawy kontaktu z pracownikami, do większej otwartości, uprzejmości, szczerości. Przyniosło wiele dobrego, które chcemy zabrać ze sobą w kolejne lata wspólnej pracy. Uważam, że ostatecznie poradziliśmy sobie z tym wyzwaniem poprawnie. Z pewnością sporo można by nadal poprawić – i będziemy to robić w przyszłości, nadal pracując nad jak najlepszymi warunkami dla naszych pracowników – jednak jakość i tempo pracy w naszych projektach okazały się bardzo dobre. 
Kolejnym z wyzwań, które przyszło nieco niespodziewanie, był bardzo zintensyfikowany okres rekrutacyjny. Wynikał on przede wszystkim ze zwiększonych potrzeb naszych klientów. Pracy jest coraz więcej. Coraz więcej potrzeba też specjalistów, więc z zapałem zwiększyliśmy obroty, szukając ambitnych i otwartych na nowe wyzwania osób. Z wyzwaniem poradziliśmy sobie świetnie. Mimo zmiany na stanowisku HR, udało się spełnić główne założenia ustalone z klientami. Udało się też rozpocząć współpracę z wieloma fantastycznymi osobami, z którymi z pewnością będziemy chcieli pracować jak najdłużej.  
Ostatnim z 3 wyzwań, o których chciałem wspomnieć, to wykończenie naszego nowego biura. Czasy są jakie są, toteż prowadzenie remontu nie jest proste, zwłaszcza nie mając wielkiego doświadczenia. Na naszej drodze pojawiały się różne przeszkody, z których największą była konieczność umocnienia stropu na parterze specjalnymi belkami, co opóźniło prace o ponad miesiąc. Jednak ostatecznie wprowadziliśmy się jeszcze w 2020 roku i z efektu jesteśmy bardzo zadowoleni. Wielki szacun dla wszystkich, którzy zaangażowali się w ten projekt. 

2. Podaj 3 inicjatywy lub pomysły innych firm ze świata IT, które były dla ciebie najbardziej inspirujące w 2020 roku. 


 Piotr
: Nie mam przykładów konkretnych firm, które przykuły moją uwagę, albo które wybiły się przed szereg. Świat rynku IT jest dość dynamiczny i poziom jest wyrównany dla wszystkich.. Jednak to co zauważyłem, to trendy które został wyznaczone przez sytuację z COVID-19 – going online, going remotely. Jednym z namacalnych przykładów była tutaj norweska organizacja, dla której Rocksoft świadczy swoje usługi. Branża eventowa, której istnienie i rentowność  jest zależna od uczestników/członków. W przeciągu kilku tygodni mieliśmy za zadanie adaptację do wydarzenia online. Było to niezwykle inspirujące doświadczenie gdzie dookoła widzieliśmy niepewność, przezorność, szukanie bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do innych to znacząco przyspieszyliśmy i wykorzystaliśmy tegoroczną sytuację na stworzenie nowego konceptu – organizacji wydarzeń w nowym wymiarze. 

Ciekawe było również obserwować rozwój amerykańskiej firmy – Zoom. Aplikacja do wideo rozmów okazała się ważnym elementem pracy zdalnej. Niewątpliwie takie historie są niezwykle inspirujące i pokazują, że dobry pomysł na biznes, to połowa sukcesu. Kto wie, może Rocksoft też napisze taką historię? We wouldn’t mind at all 😊  

Oskar: Na największe słowa uznania ode mnie zasłużył Zoom. Jeszcze przed rokiem często musiałem tłumaczyć znajomym, co to za aplikacja, do czego służy i dlaczego używam Zooma, a nie Skype’a. Teraz przedstawiać jej nie trzeba już nikomu, a ja jako osoba „produktowa” z branży IT mogę tylko chylić czoła przed tym, jak Zoom poradził sobie z ogromnym wzrostem zainteresowania oraz użytkowników w tym roku. Czapki z głów. 

Drugą sprawą, na którą chciałem zwrócić w tym roku uwagę, to trajektoria popularności i zainteresowania Bitcoinem. Nie jest to firma IT, ani nic, co konkretnie wydarzyło się w 2020 roku, jednak to właśnie w tym roku Bitcoin – czyli kolokwialnie mówiąc „zdigitalizowana” waluta stworzona w 2009 roku – dotarł do świadomości ogromnej rzeszy osób, które zaczynają się zastanawiać nad tym, jak wielki sens ma budowanie ekonomii na dolarach, euro i złotych, które są ciągle dodrukowywane na ogromną skalę. Nie chcę wchodzić w szczegóły w tym wpisie, jednak każdy, kto obserwuje sytuację Bitcoina przyzna, że rok 2020 będzie historycznym – niezależnie od tego, jak wszystko potoczy się dalej w przyszłości. 

Na koniec chciałem zwrócić uwagę na startup „Fast”. Mogłoby się wydawać, że w świecie płatności mamy już wszystko – Visę, MasterCard, PayPala, ApplePay i GooglePay – po co kolejny startup w tej branży? Poświęć 15 minut na sprawdzenie tego rozwiązania, to zrozumiesz, że są oni niemal skazani na sukces. Dodatkowo aktywność tej marki w mediach społecznościowych jest marketingowym arcydziełem. Mega inspirująca ekipa – od założycieli, przez marketingowców, po programistów i designerów – których aktywność można śledzić na Twitterze. 

3. Na jakich obszarach Rocksoft poczynił największe postępy w 2020 roku? 

Piotr: W Rocksofcie mocno stawiamy na samorozwój i szukamy ambitnych ludzi, którzy chcą się z nami rozwijać i mają podobne nastawienie umysłu w  IT. Według mnie Rocksoft najbardziej rozwiną się na obszarze szeroko pojętego profesjonalizmu. Czy to są rozwiązania dla klientów, kontakt z pracownikami i kandydatami, podejście do klienta, to poczyniliśmy ogromne postępy i nie jesteśmy tą samą firmą co rok temu. Chciałbym z tego miejsca podziękować każdemu, który dołożył do tego swoją cegiełkę. Bez wkładu każdego z osobna nie bylibyśmy tu gdzie jesteśmy i na pewno nie dojdziemy tam dokąd zmierzamy.

Oskar: Wynika to nieco z wyzwań, z którymi się mierzymy, jednak według mnie największe postępy poczyniliśmy w podejściu do i relacjach z pracownikami. Aktywnie i świadomie zaczęliśmy pracować nad tym, by pracownicy byli częścią Rocksoftu. Szacunek, rozmowa, troska. Próbujemy w codziennej pracy okazywać te wartości w sposobie, w jaki postępujemy i się wypowiadamy, aby każdy w Rocksofcie czuł się swobodnie i spokojnie. Temat ten jest dla nas ciągle bardzo aktualny i w 2021 rok wchodzimy z nim, jako jednym z głównych spraw, nad którymi będziemy pracować. Mamy przygotowane pierwsze praktyczne kroki i jesteśmy świadomi, że poprawa warunków dla pracowników, to przede wszystkim praca nad nami samymi.  Dodatkowo chciałem wyróżnić naszą obecność w mediach społecznościowych. Nie był to dla nas priorytet numer jeden, jednak udało się osiągnąć bardzo wiele, dzięki pracy naszej ekipy brandingowej, czyli Karoliny i Lidy. Regularność zaczyna przynosić efekty, które z kolei inspirują i zachęcają do dalszej pracy, więc w kolejnym roku możecie spodziewać się nas więcej, gdzie tylko się nie obejrzycie. Żeby nie było, że nie ostrzegałem! 😊  

4. Z jakiego osiągnięcia Rocksoftu w 2020 roku jesteś najbardziej dumny? 

Piotr: Można by nadmieniać wiele rzeczy, z których jestem bardzo dumny. Jednak chciałbym wymienić dwie, które według mnie są ważnymi elementami firmy. W połowie roku stworzyliśmy nowy zespół – Branding Team, który odgrywa bardzo ważną rolę w komunikacji i well-being Rocksoftu. Jestem niesamowicie wdzięczny za możliwość współpracy z tak ambitnymi i pełnymi zapału ludźmi. Owocami ich pracy jest m.in. wzrost rozpoznawalności naszej marki na rynku, sformułowanie i opracowanie procesu rekrutacyjnego oraz nowy startup platformy do rekrutacji  (jeszcze o niej usłyszycie na naszym blogu). Drugą rzeczą jest otworzenie nowego biura jako symbol powrotu do „normalności” po ciężkim roku w odosobnieniu. Wierzę, że nasze nowe miejsce będzie służyło ku wspólnej inspiracji, zachęceniu do rozwoju i będzie budowało więzi między nami. Zgodzę się ze słowami CEO firmy AOL: “If you want to go quickly, you can go alone. If you want to go far, you must go together. 

Oskar: Ciężko wybrać jedno osiągnięcie – dwie sprawy wymienione powyżej bardzo mnie cieszą. Tutaj natomiast chciałem przytoczyć fakt, iż udało nam się jako Rocksoft pozyskać w tym roku 3 nowych, bardzo obiecujących klientów. Taka liczba pewnie nie jest imponująca dla kogoś „z zewnątrz”, jednak dla nas jest dość zaskakująca ze względu na kilka czynników. Po pierwsze jesteśmy nadal na etapie kształtowania naszej długofalowej wizji Rocksoftu. Jesteśmy w tej kwestii otwarci i sami jeszcze nie wiemy, czy chcemy by Rocksoft cały czas rósł, czy niekoniecznie. Dlatego nowi klienci są dla nas nieco zaskoczeniem, ponieważ nie pracowaliśmy aktywnie stricte po to, by znaleźć nowych klientów. Przez cały rok skupialiśmy się głównie na poprawie jakości pracy dla obecnych klientów, na zapewnieniu jak najlepszych warunków członkom Rocksoftu oraz na obecności w mediach społecznościowych. Wygląda na to, że ciężka praca popłaca. Who would’ve thought?! 😊  

Osiągnięcia są najlepsze, gdy nie są punktem końcowym, a początkiem wyzwań i otwarciem nowych możliwości rozwoju. Tak jest w tym przypadku, więc na samą myśl o kolejnych miesiącach pracy jestem podekscytowany i szczęśliwy, że mogę spędzać tyle czasu z tak świetnymi ludźmi i w takim środowisku. Jak najlepszego roku życzę wszystkim czytelnikom! 

Piotr: W stylu „wrapping-up” chciałbym podziękować całemu Rocksoftowi za miniony rok i życzyć wiele sukcesów na następny rok w życiu osobistym i zawodowym.